Ziraat Öğrencileri Gübre Üretimini İnceledi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğrencileri Merkez Anadolu Kimya ve Biomarket gübre fabrikalarını ziyaret ederek gübre üretimini yerinde incelediler. Dr.Öğr.Üyesi Halil Demir tarafından hazırlanan gezide gübre üretim sorumlusu Zir.Müh.Burak Gürbüz gübre üretiminin aşamaları, ambalajlama, organik üretim, tescil gibi konularda önemli bilgiler aktardı.

Kompoze gübre üretiminde hammadde kaynağının önemine vurgu yapan Gürbüz “Gübre üretiminde kalite ve güvenirlik çok önemli. Kalite olunca da hammadde ön plana çıkıyor. Dünya’nın farklı ülkelerinde hammaddeler var. Bunlara göre de aynı içerik olsa bile gübrelerin kalitesi değişiyor. Kaliteye göre de fiyatlar değişiyor. Ayrıca hammaddeye göre gübrelerden karışım elde etmek kolay gibi düşünülmesin. Kalite için işinizi iyi yapmanız gerekiyor.” dedi.

Kompoze gübreden, sıvı gübreye, yaprak gübrelerinden organik gübrelere kadar farklı üretimler yaptıklarını belirten Gürbüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimyasal gübrelerin yanında organik gübre üretimimizde var. Mikrobiyal gübreler denilen bu ürünler %100 yerli üretim. Ülkemiz topraklarından elde edilen farklı yararlı bakterilerin kullanıldığı bu ürünler, ülkemizin ilk tescilli Türk malı ürünleridir. Bu ürünlerin elde edilmesinde sterilizasyon ve ürün kalitesi çok önemli. Hem tarla bitkilerinde hem de sera alanlarında iddialıyız. Ülke tarımımıza büyük katkıları olacaktır.”

Dünya’nın farklı ülkelerine çok miktarda gübre ihracatı yaptıklarını vurgulayan Gürbüz, Akdeniz meyve sineğine karşı da %90-95 etkili feromon tuzağa sahip olduklarını belirterek iç tüketimden dış satıma kadar tarımın hizmetinde olduklarını ifade etti. İnceleme sonrasında Dr. Öğr. Üyesi Demir tarafından firma yetkililerine teşekkür edildi.

0

Tanıtım MateryalleriSosyal Medya

İletişim

Akdeniz Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Dumlupınar Bulvarı – Kampüs 07058 Antalya/Türkiye
Tel: 0242 310 6026
Tel: 0242 227 5998